W dniach 30-31 stycznia 2016 roku w Polskiej Parafii w Bournemouth (Wielka Brytania, www.parafia-bournemouth.org.uk ) pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się weekend dla narzeczonych. Wzięło w nim udział 37 par. Prowadzili go ks. Andrzej Zuziak SChr, Alicja i Adam Fornalikowie z Bournemouth oraz Małgorzata i Dariusz Królowie z ośrodka wrocławskiego.

Poprosiliśmy uczestników aby wyrazili w ankietach swoje refleksje na temat przeżytego weekendu. Oto kilka przykładów.

 • Forma, uważam idealna!:) Jesteśmy bardzo zadowoleni. Myślę, że spotkania dały nam impuls do zastanowienia się nad wieloma kwestami związanymi z zawarciem sakramentu małżeństwa.
 • Mówiąc szczerze, nie wierzyłem, że te spotkania wniosą coś do mojego życia z narzeczoną, ale myliłem się.
 • Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym kursem. Mieliśmy okazję omówić różne tematy, o których jeszcze nie rozmawialiśmy. Kurs pokazał nam, jak ważny jest dialog i wzajemne budowanie autorytetów w wychowywaniu dzieci.
 • Spotkania były bardzo wyciszające. Pomogły zrozumieć siebie i druga stronę. Dowiedzieliśmy się, że nasza miłość jest budowana na dobrych fundamentach i z nadzieją wejdziemy we wspólne życie małżeńskie.
 • Zrozumieliśmy, jak ważny jest dialog w małżeństwie. Trwanie w miłości bez niego jest bardzo trudne.
 • Spotkania zbliżyły nas do siebie. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania, których wcześniej nigdy nie stawialiśmy. Upewniliśmy się, że mamy tę samą hierarchię wartości.
 • Osobiście byłem na początku nastawiony dość sceptycznie, ale zostałem mile zaskoczony i usatysfakcjonowany. Spotkania wniosły nie tyle zmianę w nasze życie, ale pomogły spojrzeć na pewne sprawy inaczej, szczególnie te mniej doceniane wcześniej.
 • Podobała mi się organizacja spotkań i dzielenie się doświadczeniem przez małżeństwa. Muszę przyznać, że bardziej zbliżyłam się do mojego przyszłego męża. Jestem pewna swojej decyzji w stu procentach.
 • Wszystkie omówione tematy zostawiły ślady w naszych myślach i sercach. Spotkania otworzyły nam oczy na pewne dziedziny wspólnego życia, przeżyliśmy chwile smutku, nierozumienia, ale tez radość i dużo miłości.
 • Dobrze zatrzymać się na chwilę. Zastanowić się, czy idzie się w tym samym kierunku. Myślę, że spotkania prowokują do wymiany zdań na tematy często nieporuszane. Znaleźliśmy czas na głębsze i bardziej szczegółowe rozmowy.
 • Na początku chciałam jedynie odbębnić kurs przedmałżeński. Moje podejście szybko zmieniłam. Myślę, że było warto. Spotkania pokazały mi, jak ważną podejmujemy decyzję i utwierdziły w przekonaniu.
 • Usłyszałem odpowiedzi na pytania, które mnie nurtowały od dawna. Spotkania ułatwiły nam rozpocząć dialog na tematy „niewygodne”.

W dniach 5-7 lutego 2016 roku w ośrodku rekolekcyjnym św. Rity w Honiton (Wielka Brytania, http://www.stritascentre.org.uk) odbył się weekend małżeński. Wzięło w nim udział 9 małżeństw i jeden kapłan, ks. Andrzej Zuziak SChr. Prowadzącymi byli: ks. Paweł Kajl SDB, Renata i Jarosław Dorociakowie oraz Małgorzata i Dariusz Królowie z ośrodka wrocławskiego. Zgłoszenia przyjmowali Alicja i Adam Fornalikowie z Bournemouth.

Święta Rita, patronka domu, w którym gościliśmy – orędowniczka w sprawach beznadziejnych, patronka małżeństw, rodzin, ta, która niesie Dobrą Nowinę, uosabia współczucie i wstawia się za tymi, którzy doznali krzywdy i nie mają siły by przebaczyć…

Czy mogliśmy sobie wymarzyć lepsze towarzystwo? Jej „święte obcowanie” dawało nam ogromne poczucie bezpieczeństwa!

Na pierwsze owoce dialogów nie trzeba było długo czekać. Mimo widocznych napięć na twarzach i niepewności małżonków, atmosfera od samego początku była niezwykle przyjazna. Uczestnicy wykorzystywali czas przeznaczony na pracę do ostatniej minuty, a my byliśmy wdzięczni za okazane zaufanie metodzie, którą zaproponowaliśmy. Ośrodek pod wieloma względami idealny, co zapewne również wpłynęło na komfort prowadzenia dialogu. Gospodarze otoczyli nas wielką życzliwością i opieką. Raczyli nas wyśmienitymi i zdrowymi daniami.

Wspaniałym podsumowaniem tego weekendu była niedzielna Eucharystia i słowa najpierw z Proroka Izajasza „I usłyszałem głos Pana mówiącego: Odpowiedziałem: >  (Iz 6, 3-8), a następnie słowami Ewangelisty Łukasza, Jezus zachęcał „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów! (…) Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”(Łk 5, 1-11). A ks. Paweł pięknie podsumował w homilii: „Ktoś kto łowi ludzi, wyławia ich z otchłani grzechu. To od naszego nastawienia i otwarcia zależy, w jaki sposób przyjmiemy Słowo. Zarzućcie sieci! Kto wie, co złowicie? Starajcie się robić najlepiej jak potraficie, mając świadomość swoich słabości, przekraczając własne ograniczenia i wykorzystując swoje talenty”.

Cóż – po takich słowach uczestnikom nie pozostawało nic innego niż – jak to ktoś żartobliwie określił – założyć kółko rybackie. Duch św. działał i czuło się bardzo mocno wzajemną sympatię grupy ludzi, którym dane było przeżyć weekend małżeński. Był duży entuzjazm, zapał, postanowienia i – dziś już to wiemy – konkretne działania.

Dla uzupełnienia jeszcze kilka świadectw uczestników:

– „utwierdziliśmy się w przekonaniu, że droga, którą obraliśmy jest słuszna”

– „dotychczas wstydziłam się mówić, że byłam na rekolekcjach, które miały mi pomóc rozwiązać problemy. Teraz widzę, że chcę mówić o tym głośno”

– „zapomniałam już, jak mąż potrafi pięknie ubierać myśli w słowa”

– „Pan Bóg już 10 lat temu wpisał nas do swojego kalendarzyka, kiedy ktoś nam zaproponował wyjazd na weekend. Zwlekaliśmy tyle czasu…Teraz zaczął się nowy etap naszego małżeństwa”

– „ten czas nauczył mnie pokory. Uświadomiłem sobie, że sam sobie nie poradzę. Są mi potrzebni inni ludzie”

– „potrzebujemy dalej się spotykać, żeby nie czuć się wariatami”

– „to, co działo się za oknem (silny wiatr, zacinający deszcz, wychodzące słońce) wiernie oddawało moje uczucia, towarzyszące w danej chwili”

Po zakończonym weekendzie uczestnicy wyrazili chęć spotykania się w małej grupie. Pierwsze odbędzie się 6 marca w Bournemouth pod opieką ks. Andrzeja Zuziaka i pary animatorów: Alicji i Adama Fornalików.

Zostały już ustalone terminy kolejnych weekendów. Weekend dla narzeczonych odbędzie się w dniach 11-12 luty 2017, natomiast małżeński w dniach 17-19 luty 2017 roku.

rekolekcje-dla-narzeczonych-2016